Usytuowanie budynku na działce

Planując budowę domu energooszczędnego lub pasywnego powinniśmy mieć świadomość, że otoczenie naszego domu oraz usytuowanie względem stron świata mają wpływ na komfort świetlny oraz efektywność energetyczną.

Jaka działka?

Najbardziej optymalny układ to taki, w którym wejście do budynku znajduje się od strony północnej. Rozwiązanie to pozwala na sytuowanie pomieszczeń mieszkalnych z dużymi przeszkleniami od strony południowej. Taki układ umożliwia najkorzystniejsze oświetlenie pomieszczeń światłem dziennym oraz wykorzystanie potencjalnych zysków słonecznych w sezonie grzewczym.
Pomieszczenia takie jak pomieszczenia techniczne, garaż, pomieszczenia gospodarcze należy sytuować od strony północnej – pełnią one rolę bufora i nie wymagają dużych przeszkleń, co umożliwia redukowanie liczby okien od północy.
Działka z wjazdem od strony południowej będzie trudna do zagospodarowania. Takie usytuowanie wymagać będzie indywidualnego podejścia.
Jeśli budynek będzie znajdować się na zboczu idealnie byłoby, gdyby jego główna ekspozycja była skierowana na południe. Niekorzystne jest lokalizowanie budynku na samym szczycie oraz u podnóża zbocza.